Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Ege Üniversitesi (EÜ), kanserde hedefe yönelik akıllı ilaçların geliştirilmesi için MD Anderson Kanser Merkezi ile güç birliği yapmaya hazırlanıyor. Amerika’daki en büyük kanser araştırma merkezi olan Houston MD Anderson Kanser Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Bülent Özpolat de, akıllı ilaçların geliştirilmesi konusunda işbirliği oluşturmak üzere Ege Üniversitesi'ni ziyaret etti.Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi olarak 25 yıldır çalışmalarını sürdüren; İmmünoloji, deneysel ilaçlar, tümör biyolojisi, genetik hedefe yönelik ilaçlar ve nanoteknoloji konularında uzman olan Houston MD Anderson Kanser Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Bülent Özpolat, Ege Üniversitesi (EÜ)'nde Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel, EÜ Kanser Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayşe Caner ve akademisyenler ile kanser araştırmaları konusunda ortak çalışmaların başlatılması ve hedefe yönelik ilaçlar geliştirilmesi konusunda görüşmeler yaptı.

Ege Üniversitesi ilaç geliştirmede öncü

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi'nin ilaç geliştirme çalışmalarında önemli bir birikime sahip olduğunu ifade ederek, "İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma - Uygulama Merkezimiz (ARGEFAR) ve Çocuk Hastanesi Hematoloji Kliniğimiz ile Türkiye'de bu alanda araştırma yapan 4 merkezden 2'sini bünyemizde bulunduruyoruz. Ülkemizde yapılan klinik ilaç araştırmalarının sadece yüzde1'i Faz-1 araştırmalar ve bu araştırmaların yarısından çoğu üniversitemizde yapılıyor. Bu alanda hasta gönüllülerde Çocuk Hastanemizde bulunan hematoloji kliniğimizde, sağlıklı gönüllülerde ise ARGEFAR'da hizmet veriyoruz.

Tüm bu çalışmalar ile üniversitemiz ülkemiz tıbbına çok önemli katkılar sunuyor. Bu bilgi birikimimiz ve alt yapımızla şimdi de uluslararası bir merkez ile işbirliğine giderek ülkemize hizmet etmeyi planlıyoruz. İlerleyen dönemde bu görüşmelerimizin bir işbirliğine, daha sonra da ürüne dönüşmesi en büyük dileğimiz. Bu amaçlar çerçevesinde ilaç araştırmaları ve ülkemizin öncelik verdiği alanlarda üretmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kanser türlerinde başarı oranlarının akıllı ilaçlar ve immunoterepi sayesinde hissedilir şekilde değiştiğini ifade eden Dr. Özpolat da, "Lösemi gibi bazı kanser türlerinde başarı oranı bundan 20 yıl önce yüzde 30 iken, akıllı ilaçlar sayesinde bu oranın yüzde 90'a çıktığını görmekteyiz. Bu ilaçlar, bazı kanserlerde kemoterapi gibi tedavilere göre hayat kalitesini çok arttırıyor. Ancak pankreas, yumurtalık ve akciğer kanseri gibi bazı kanserlerde henüz bu başarı yakalanamadı. Son yıllarda immünoterapi ve kanser aşıları ile bazı kanserlerde olumlu sonuçlar alınmış olsa da bu başarıyı bütün kanser türlerine yayabilmek için bu durumu daha iyi analiz etmeye başladık ve çalışmalarımızı bu yöne çevirdik" şeklinde konuştu.
Dr. Özpolat, son 15 yıldır kanser araştırma hızının multidisipliner uzmanlarla birlikte ekip halinde çalışarak daha da arttığını belirterek, MD Anderson Kanser Merkezi ve diğer merkezlerde yapılan araştırma ve tedavi yöntemlerinin büyük yol kat ettiğini söyledi.

"Türkiye’de yeni ilaçların geliştirilebileceğine inanıyorum"

Gen haritası ve gen analizleri, protein analizleri gibi ileri teknolojiler ile 2000’li yıllardan itibaren daha hızlı yol aldıklarını kaydeden Dr. Özpolat, yeni teknolojilerin robotik sistemlerle ilaçların geliştilmesinin büyük katkıda bulunduğunu belirtti. Geçen yıl immunoterapi Nobel ödülünü alan Dr. James Allison’un kendi merkezlerinde İmmunoloji bölümünde çalıştığından bahseden Dr. Özpolat, ‘‘Ege Üniversitesi'nde kanser konusunda çalışan öğretim üyeleriyle ortak çalışmalarla Türkiye’de yeni ilaçların geliştirilebileceğine inanıyorum. Bu bağlamda Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın akıllı ilaçlar geliştirilmesine yönelik araştırmalara verdiği destek çok önemli. Bu destek bizler için pozitif ivme yapacaktır" şeklinde konuştu.
2016-2018 yılları arasında MD Anderson Kanser Merkezinde çalışan Doc. Dr. Ayşe Caner ile ortak çalışmaları ve yayınları olan Dr. Ozpolat, Dr. Caner ve Dr. Göksel ile translasyonel çalışmaları sürdüreceklerini ve bazı kanser türlerinin özelikle ileri dönemde olan ve tedaviye dirençli ya da az cevap kanserlere yöneleceklerini açıkladı ve ortak yol haritası çizilmesi için görüşmelere başlayacaklarını belirtti.

MD Anderson da kanser merkezinin Amerika’daki 65 kanser merkezi içinde 20 bin çalışanı ile en büyük merkez konumunda. Merkez yapmış olduğu çalışmalar ile ABD’de sıralamasında en iyi 1. kanser merkezi olma başarısını sürdürüyor. Merkezde, bağışlar ve devletten gelen araştırma fonlarıyla yılda yaklaşık 800 milyon dolarlık bir bütçe ile araştırmalar ve ilaç geliştirilmesi için çalışmalar yapılıyor.
2
Duyurular / Türk Profesöre Büyük Onur
« Son İleti Gönderen: Bruce Wayne 07 Haziran 2019, 11:06:53 »
Robotik cerrahi ve üroloji uzmanı, Dünya Endoüroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kural, İskoçya’da bulunan Royal College of Physicians and Surgeons (RCPSG) kuruluşu tarafından onursal üyelik nişanına layık görüldü. Nişanı alan ilk Türk cerrah olan Kural, Hürriyet’e şunları söyledi:KRALİÇE ADINA BELGE

“Çok mutlu ve gururluyum. Robotik cerrahi alanında Türkiye’de, doğu Avrupa’da ve Ortadoğu’da ilk uygulamaları yapan kişiyim. İngiltere’de bulunan bilimsel çalışmalarımı takip eden meslektaşlarım kuruluşa beni önermiş. Genellikle İngiliz vatandaşlarının üye yapıldığı, uluslararası bilim insanlarının daha nadir olarak seçildiği bir kuruluş. Bu açıdan da bu nişan benim için çok önemli. Hem yaptığım bilimsel hem de uluslararası düzeyde çalışmalar için beni bu ödüle layık gördüler. 5 Haziran’da da bir törenle kraliçe adına bana belgeyi takdim edeceklerini söylediler. Mesleğe başladığımda böyle mutluluklar yaşayacağımı hiç tahmin etmezdim. Ama her zaman çok çalıştım, daima ekip çalışmasına önem verdim. Büyük onur ve mutluluk duyuyorum.”

400 YILLIK KURULUŞ

1599 yılında kurulan RCPSG (Glasgow Kraliyet Tıp Doktorları ve Cerrahları Kurumu), sağlık alanında standartların yükseltilmesi alanında çalışan bir enstitü. Doktorlara mesleki gelişim imkânları sunan kurum, ülkelerin sağlık politikalarını geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. RCPSG, İngiltere’nin sağlık politikalarında da belirleyici bir unsur olarak biliniyor.

KİMDİR?

1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ni, ihtisasını ise 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan Ali Rıza Kural, 2005 yılında Türkiye’nin ilk robotik ürolojik cerrahi programını kurdu. Bugüne dek 1300’den fazla robotik prostat kanseri operasyonu 250’yi aşkın robotik böbrek ameliyatı gerçekleştirdi. Kural, 2010 yılından beri Acıbadem Maslak Hastanesi’nde Robotik Cerrahi ve Üroloji Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor. 2017 yılında ise Dünya Endoüroloji Derneği Başkanı seçilmişti.
3
Duyurular / Yeniden Merhaba
« Son İleti Gönderen: Bruce Wayne 31 Mayıs 2019, 15:51:05 »
Yine yeni yeniden merhaba. İnşallah faydalı bir forum olur. Hayırlısı olsun. :)
4
Dahiliye - Ders / Romatoloji Kenan Hoca-Gökhan Hoca Staj Notları
« Son İleti Gönderen: Aylin Deniz 25 Nisan 2014, 00:12:40 »
*Psöriatik artiritte döküntü hem DIF hem de Pıf de olabilir.
*Malar Rash SLE de nazolabial sulkusun altına inmez, Sjögrende inebilir
*Ağız içi lezyonlar: Aft, Ülser:
   Ağrılı ülser Behçet
   Ağrısız ülser Lupus
*İdiyopatik inflamatuar myozit Boyunda gövdede rash yapabilir
*Vena Cava Superior Sendromunu pancoast tm, perikarditte görülebilir. JVD olur
*Omuz en fazla bağın olduğu eklemdir.
*Supraspinatus en çok rüptüre olan bağdır.
*Rotator Cuff kaslar
   M. Pectoralis Minor
   M. Supraspinatus
   M. İnfraspinatus
   M. Subscapularis
*Olecranonda ARA nodülü, Gut tofüsü olabilir
*Kronik tenosinovit her zaman inflamatuvar hastalığı gösterir
*DIF  Osteoartrit, Bazen psöriatik artrit tutar (Mutlaka tırnak tutulumu da olmuştur)
*Interosseoz kas atrofisinde tepe-vadi-tepe görünümü olur
*MKP sıkma testi erken artritte +
*Tırnak yatağı:  vasküliti döküntü PAN, Lupus, skleroderma kapilloroskopiye gerek kalmadan görülür bazen
*El ayası: Palmar eritem( hipotiroidi, siroz, vaskülit) , basmakla solmayan döküntü sitemik vaskülit
*Kalça eklemi: RA, Psöriatik artrit, jRA, FMF
*Temporomandibular eklemi en sık tutan: RA, Psöriatik artrit, jRA, FMF. Ağız a.ıklığı azalabilir
*Sklerodermada da cilt tutuuşunabağlı ağız açıklığı azalabilir
*Diz Gamzeleri gördün mü sıvı koleksiyonu yok demektir(5cc>)
*Baker kisti popliteal bölgede olabilir. Rüptüre olunca DVT ile karışabilir
*Eritema nodosum ve benzeri lezyonlar 2cm ye kadar büyüyen pigmentasyon bırakarark iyileşen lezyonlardır.
*Livedo retikülaris genelde uylukta olur.
*Behçette en sık diz eklemi tutulur
*DVT en sık diz eklemini tutar.
*Malleol üzeri eritemFMF in eritem benzeri lezyonudur
*Ayakbileğinde entezit(tendonun kemiğe yapıştığı yer)
*Spondiloartropatiler entezit yapar. Prototipleri AS dir
*Aşil tendonunun kalkaneusa yapıştığı yerde,
*Plantar fasyanın kakaneusa yapıştığı yerde enetezit olabilir
*Sıkma testini ayakta da yaparız
*Sosis parmak Psöriatik artrit ve Reaktif artritte görülür
Eklem etrafı tendon ligaman sorumlu fusiform bir şişlik var
*Pitting tırnak psöriatik artritte vardır


*Dermatomyozitte heliotropik rash vardır
*SLE kelebek raş ve allopesi
*Skleroderma tapir ağız
CREST : Sınırlı sistemik skleroz
*Episklerit: RA
*Behçet: Ara – Panüveit
*Sjögren: Ön üveit
*Gut: Tofüs. Monosodyum ürat kristalleri(toplu iğne kristaller)
*RA: MKFtutulumu, ulnar deviasyon, DIF tutulmaz, Düğme iliği, kuğu boynu deformitesi
*Heberden nodülleri : DIF de kemiksi çıkıntı OA
*Boucher nodülleri: PIF de Nodüler OA
*Tırnak yatağında kıymıkımsı kanama: Vaskülit
*Sosis parmak, yüksük tırnak : Psöriatik artrit
*AS  aşil  tendiniti, topuk dikenii, sakroileit(kemik iliği ödemi)
*Diz ayak arası kızarıklık-şişlik varsa iki şey olabilir. Ayrımı USG ile yapılır
   1)DVT(en önemli komplikasyonu PTE)
   2)Baker kist rüptürü
*Keratoderma Blenorjikum: Raktif artrit??Psöriatik artrit (blenorjia müköz akıntı demekmiş)
*E.nodosum: Gebelik, Behçet, Sarkoidoz, Enfeksiyonlar, Crohn,ÜC,İlaçlar
*Behçette PATELJİ testi yapılır
*Lupusta MKF PIF arası döküntü tipiktir
*Semer burun(saddle nose) sifiliz, Wegener
*VCI sendromu: Behçet
*Vaskülitik ülserlerin iyileşmesi için immunsupresif tedavi de lazım
*Genital ülserler iz bırakarak iyileşir
*Eozinofilik fasiit lineer tutuluş
*Hipopionu üveit
*Romatoid artrit c1 c2 servikal eklemleri de tutabilir
*C1-C2 aralığı normalde 1-2 mm yi geçmemelidir fakat bağ disfonksiyonunda aralık artar
*CCalsinosis
*RRaynaud
*EEsophagial dismotilite
*SSklerodaktili
*TTelenjiektazi
*Patalji testinde cilde iğne ile girilip çıkıldıktan sonra püstül oluşması + tir
5
Tiyatro / Ynt: İzlediğimiz Oyunlar
« Son İleti Gönderen: egregio 09 Nisan 2014, 16:58:22 »
Merhaba;

Devlet tiyatrosunda çok güzel oyunlar oluyor. Hem fiyatları da uygun. Fakat özel tiyatrolar çok pahallı geldiği için gidemiyordum. geçenlerde izmirburaya.com sitesinde çok güzel tiyatro fırsatları gördüm. ayrıca yemeden gezmeye kadar birçok fırsat var. aşağıda birkaç örnek attım.


http://www.izmirburaya.com/kategori?id=15


http://www.izmirburaya.com/kategori?id=2
6
1. Sınıf - Ders / Biyofizik ders notları
« Son İleti Gönderen: egi 30 Mart 2014, 18:23:04 »
Arkadaşlar merhaba :) Biyofizik dersi için cuma günü olan komitem için yardımınıza ihtiyacım var,1.sınıf ders notu olup paylaşabilecek olanlar var mı  ???
7
Edebiyat / TORUNUM //BUGÜN// 18 MART
« Son İleti Gönderen: ORHAN AFACAN 20 Mart 2014, 22:08:18 »

Sevgili torunum: bak yarın 18 Marttır.
On sekiz Mart ne! Bilmen ‘’Var Olman’’ için şarttır.

Otur şöyle yanıma birazcık anlatayım.
 Dünü, günü, yarını birbirine katayım

Kuruluşa gidelim biz ilk önce özetle       
Olacakları olmadan sen, çok güzel gözetle.

Bir çınar çıktı 1290 da Söğütten
Güç aldı Edabali’nin verdiği öğütten-

Dallandı, budaklandı, güçlendi, köklendi
Sonra İstanbul’a fetih için yüklendi.

Böylece Fetih hadisiyle muhatap oldu
Fetihle, haçlı daha çok kin, ıstırap doldu

 ‘’Cihan Devleti’’ oldu kaç asır ecdadımız.
Hasta Adam’a çıktı daha sonra adımız.

1453 ten 1915’e
Gelibolu’yu verdiler Cehennemi bir ateşe

Denizden, karadan havadan tam muhasara
Hayatı bırak, ölüme bulunmuyor ara.

Dedesiyle, babasıyla yan yana torunlar
Canlarını alan oyuncakları, kurşunlar.

 Siperi, zırhı oldu yığılan boş kovanlar
Mehter marşı söylerdi  mermilerle, avanlar..

Ölümü bile yendi imanı, cesareti.
Vatan aşkıyla bitti hayata esareti.

Çocuk canıyla yaptı en güzel ticareti.
‘O’du Kutlu asker “”diye resulün işareti.

Makberi değil O’nun Çanakkale Cenneti.
Başındaki gül, Selvi Resule şahadeti

18 Martta yeni bir çağ girilmedi
Ne yaptılarsa da Çanakkale geçilmedi.
***

Ağlama ki kalmasın şehitlikte gözyaşın
Çanakkale ruhuyla sen ahirete taşın.

Vatanı, hilali sözde değil özünle sev
Emeğinin teriyle yıkanan, yüzünle sev.

Aklın gözden dökülsün, dizde bağın çözülsün.
Ruhun tenden sökülsün belin, başın bükülsün.

İhramla, cüppeyle değil, kefen giyerek gez
‘’Cephedeyim, şehit oldum ben’’ diyerek gez.

Vatan, bayrak aşkını tüm hücrelerinde sez
“”Ömrünün Doktorası “”hazırlayacağın tez.

Ecdadımız anlamış ,çok iyi biliyordu.
Madde de, manada lazım bir güçlü ordu.

ORHAN AFACAN
8
Alım-Satım Duyuruları / tustime-infotus sıfır güncellenmiş kitaplar
« Son İleti Gönderen: medcnk 06 Ocak 2014, 18:42:48 »

   infotus mikrobiyoloji-60
infotus patoloji-60
infotus-farmakoloji 60
infotus histoloji,embriyoloji-40
infotus kadın doğum-60
infotus biyokimya-60
infotus dahiliye-60

kitaplar kuşe kağıt 4 renk
en hızlı tekrar edilebilen ve en verimli çalışma methodu
spot bilgiler ve
güncellenmiş son baskıdır.

medicus_cnk@live.com
0505 244 62 33
9
1. Sınıf - Ders / Ynt: E1B1 için öneri ve önemli görülen yerler
« Son İleti Gönderen: Citrine 06 Ocak 2014, 00:26:41 »
Aradan yıllar geçmiş ama bakın yolun başındaki birinci sınıf öğrencisi okuyor şu an özetlerinizi. Hepinize teşekkürler. Tus'ta her şey gönlünüzce olsun.  ;) :-*
10
Alım-Satım Duyuruları / Stetoskop satan var mı???
« Son İleti Gönderen: alcuard. 11 Aralık 2013, 17:44:13 »
Arkadaşlar stetoskopum kayboldu yeni staj başlayana kadar mecbur birtane edinmem lazım ama sıfırlar malum pahalı. Aranızda eşantiyonu olan ya da 2.el satabilecek olan var mı?
Sayfa: [1] 2 3 ... 10