Gönderen Konu: tıbbi biyoloji sınavı dna izolasyonuyla ilgili soru  (Okunma sayısı 1342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yaser Aydın

• Acemi Üye
  • **
tıbbi biyoloji sınavı dna izolasyonuyla ilgili soru
« : 19 Aralık 2009, 14:49:33 »
arkadaşlar bize verdikleri o kağıt önemliymiş. hangi maddeler niye ekleniyo diye sorarlarmış ama bende birçok arkadaş gibi derste not almamıştım.  sırasıyla eklenen maddeler: distile su, nuklei lizis buffer, sodyum dodesil sülfat, proteinaz K , amonyum asetat. absolu etanol, Distile su. derste not alan arkaşlar veya üst sınıftaki abi ablalarımız yardımcı olursanız sevinirim

Çevrimdışı Bahar

• Kahraman Üye
  • Sınıf: 5
Ynt: tıbbi biyoloji sınavı dna izolasyonuyla ilgili soru
« Yanıtla #1 : 19 Aralık 2009, 15:12:13 »
Arkadaşlarım, önce mantığını oturtabildiğiniz takdirde neyin ne işe yaradığını aşağı yukarı hatırlayabilirsiniz. Çeşitli yöntemler var, kullanılan maddeler değişse de gidişat üç aşağı beş yukarı aynıdır.
DNAyı hücrelerden elde edebilmemiz için öncelikle hücre duvarları, zarları vb eritmemiz gereklidir. Distile su, hücre için hipotonik ortam olduğu için hücrenin aşırı su alıp patlamasına yol açar. Aynı mantıkla nukleus zarını da yıkmamız gerekir tabi.
Saflaştırma yapacağımız için patlama sonucu artık ürünleri uzaklaştırmamız geekir. Sodyum sülfat bu işe yarıyordu yanlış hatırlamıyorsam, not alan arkadaşlar bi kontrol ederse sevinirim.
Açıkta kalan DNAya yapışmış olabilecek maddeleri temizlemek, izole etmek için yapışan maddederle yarışacak, afinitesi yüksek maddeler ortama eklenebilir. İstenmeyen yapışkan maddeler uzaklaştırılır.
Ancak DNAmız bu maddelerle de yeterince işlevsel değildir. Bizim eklediğimiz bu maddelerle olan bağları koparılır, temizlenir(etanol ve su o işe yarıyor olabilir emin değilim). Saf DNA kullanıma hazırdır.
Umarım unuttuğum bi basamak yoktur. İşinize yarayabileceğini düşündüm. Eksikleri de notlar eklendikçe tamamlarız. Kolay gelsin :)
Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar özgürce uçabilir. Birini bile kullanamayan toplumlar ise tavuk gibidir.
Tavuklar, önüne atılan bir avuç yemi gagalarken yumurtalarının altından toplandığının farkına bile varmaz.
Charles Darwin

Çevrimdışı Dilara

• Kahraman Üye
  • Sınıf: 4
« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2009, 15:18:15 »
Bize de önemli bunu öğrenin demişlerdi ama hatırlamıyorum,soruldu mu geçen sene?

Çevrimdışı Küübra

• Kahraman Üye
« Yanıtla #3 : 19 Aralık 2009, 15:19:54 »
ben hepsini yazmıştım o kağıdın üstüne ama kağıdı kaybettim :-\  umarım atmamışımdır

Çevrimdışı Bahar

• Kahraman Üye
  • Sınıf: 5
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2009, 19:47:16 »
Bize sorulmadı gibi hatırlıyorum ben de...
Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar özgürce uçabilir. Birini bile kullanamayan toplumlar ise tavuk gibidir.
Tavuklar, önüne atılan bir avuç yemi gagalarken yumurtalarının altından toplandığının farkına bile varmaz.
Charles Darwin

Çevrimdışı Yaser Aydın

• Acemi Üye
  • **
« Yanıtla #5 : 20 Aralık 2009, 12:34:21 »
offf ya saçma sapan konular varr. sonra unutacağımız seyleri nie öğreniyoruz:( keşke derste deselerdi bunlar önemli not alın diyee

Çevrimdışı egk

• Acemi Üye
  • **
« Yanıtla #6 : 20 Aralık 2009, 12:53:05 »
çarşamba günü olan uygulamada asistanlara sorarsan yardımcı olurlar bence.

Çevrimdışı sivay

• Kıdemli Üye
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2009, 16:33:58 »
ben de o notların çoğu war bugun aksam ya da yarın aksam zamanım olursa foruma koyarım onları :)