Gönderen Konu: 3. Sınıflar için İpuçları ve Tavsiyeler  (Okunma sayısı 3362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mechtap KIOUTSOUK

• Kahraman Üye
  • Görev: Asistan Hekim
  • Sınıf: mezun
Ynt: 3. Sınıflar için İpuçları ve Tavsiyeler
« Yanıtla #15 : 29 Temmuz 2009, 00:10:26 »
Ben dehşet geribildirim veririm,içeri girip yeter artık diye kesiyolardı nerdeyse :D Örneğin karın muayenesine başlarken karınla ilgili soruları sorup,muayene sırasında da böyle bastırdığımda ağrınız oluyor mu gibi sessizlik kırıcı cümleler kurulabilir. :)
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2009, 11:04:35 Gönderen: İlker »

Çevrimdışı Serkan

• Kahraman Üye
  • Sınıf: 5
« Yanıtla #16 : 29 Temmuz 2009, 00:12:37 »
evet bu daha mantıklı ::) hem bölgeyi görünce sorcak soruda gelir belki aklıma :D kimisi yarısını sistem sorgusunda yarısını fizik muayenede yapıodu ben onu beceremedim işte :)
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2009, 11:04:47 Gönderen: İlker »
"Neyin suçortağı, yüce Tanrım! Beni suçlayanların yazdığı bu komedyada rolümü oynamaktan başka ne yaptım ki? Ne yapmalıydım?" Yüzüncü Ad - Amin Maalouf

Çevrimdışı Mechtap KIOUTSOUK

• Kahraman Üye
  • Görev: Asistan Hekim
  • Sınıf: mezun
« Yanıtla #17 : 29 Temmuz 2009, 00:14:11 »
Ben oturduğum yerden sistem sorgulamasını 2. simülede bırakmıştım sanırım :D Hastanın başında gerçekten görünce daha çok aklına geliyo insanın :)
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2009, 11:04:58 Gönderen: İlker »

Çevrimdışı Bruce Wayne

• Yönetici
  • Kahraman Üye
  • Görev: Uzm. Dr.
  • Sınıf: Mezun
« Yanıtla #18 : 29 Temmuz 2009, 11:05:21 »
3. sınıflar için tavsiyem 2. sınıflarda olduğu gibi BAS'ları yüksek tutmanız. :)

Çevrimdışı dryd

• Kahraman Üye
  • Görev: İntörn Doktor
  • Sınıf: 6
« Yanıtla #19 : 29 Temmuz 2009, 17:16:44 »
3. sınıf, 3. sınıf, 3. sınıf... tehlike çanlarının durmaksızın çaldığı, bak 4 geliyor diye bas bas bağıran, şimdi bu hoca ne demek istedi sorularının uçuştuğu bir yıldır. yıldırır. pratisyen hekim mi olacağız yoksa uzman mı olacağız kestirilemez. bir hoca gelir ne biliyorsa anlatır, şaşıp kalırsınız. diğeri gelir, bunlar size fazla, neredeyse başlığı bilin yeter der, sevinsem mi üzülsem mi bilemezsiniz. sene sonu yaklaştıkça hayatınızda bir ilk olacak olan çocuk sözlüsünün sancıları girer karnınıza( ki o kadarına gerek yoktur, bunu sözlüden çıkınca anlarsınız)
bu kadar karamsar değil aslında. klinikle yavaştan karşılaşmaya başladığınız yıldır. doktor oluyorum'u hissedersiniz. simüle hastanın yararlı olduğunu klinik derslerde anlarsınız, hoca anamnez al deyince en azından iki çift soru sorabildiğinizi farkedersiniz. gerçi kliniklerin pek effektif  geçtiğini söyleyemem, genelde boş boş gezdiriyorlar ama hocasına denk gelirseniz harika da geçebilir
ilk 2 seneye göre çok yoğun, ama çok daha eğlenceli, heyecanlı bir sene. bence tadını çıkarın. kimseyi de dinlemeyin, zormuş kolaymış bunlar kişisel yorumlar.

Çevrimdışı merve

• Kahraman Üye
« Yanıtla #20 : 29 Temmuz 2009, 19:02:42 »
var ya yorumu okuyunca tırsmadım dersem yalan olur..offf:)

Çevrimdışı dryd

• Kahraman Üye
  • Görev: İntörn Doktor
  • Sınıf: 6
« Yanıtla #21 : 29 Temmuz 2009, 20:24:34 »
:D tırsmayın,  daha 3. sınıfa geçerken ne gerek var. bırakın biz tırsalım. 4 e geçmek kolay mı?, daha doğrusu 4e geçmek kolay da 4 ü geçmek kolay mı?  :) 3 güzeldir, takmayın kafanızı

Çevrimdışı merve

• Kahraman Üye
« Yanıtla #22 : 29 Temmuz 2009, 20:39:17 »
inşallah öyledir..evet siz tırsın bence de:D

Çevrimdışı mevlut

• Kahraman Üye
« Yanıtla #23 : 30 Temmuz 2009, 03:14:00 »
3. sınıf çok zevklidir merak etmeyin benim önerim teorik derslere girmeyen arkadaşlara olacak, 3. sınıfta uygulama, klinik falan az olduğu için derslerin çoğu teorik, baslardan önce konular birikebiliyor o yüzden bastan önceki hafta sonu kütüphaneye takılmanız yararınıza olur. Sadece pzt ve perşembe sabahtan öğlene kadar okula gitmek (bir çok hafta onu da gitmemek) güzel bi duygu :D Ha bi de benim şahsi düşüncem katılmayanlar olacaktır ama bence kesinlikle olgu sunumlarına girin(tamam hepsine değil).
Not: bu yazdıklarım sadece birinci ve ikinci sınıfta da amfiye uğramayanlar için geçerlidir okula düzenli gelen biriyseniz bana güvenip derslerinizi ihmal etmeyin sorumluluk kabul etmem.

Diğer arkadaşlara tavsiye olarak şunları söyleyim. 3. sınıf önemli bir sınıf aslında hemen hemen herşeyi öğreniyorsunuz o yüzden bunlara önem verin ders slaytlarıyla yetinmeyip robinsten falan da çalışın. Tabi bu durumda slayt ezberleyenler basta sizden daha yüksek not alacaktır ama bunları dert etmeyin ezberlemek yerine mantığını kapmaya çalışın bazı şeylerin.Ayrıca kliniğe giriş dönemidir benim tavsiyem gittiğiniz kliniklerde derslere bitse de gitsek şeklinde değil de gerçekten birşey öğrenmek amacıyla gidin. Klinikteki hocalara bol bol sorular sorun ayrıca anlattıkları şeyleri de iyi dinleyin. Özellikle çocuk hastanesine gittiğinizde daha dikkatli dinleyin sene sonunda sözlü var:D Sözlüyü dert etmeyin zor olmuyor. Bu sene artık fizik muayeneyi iyice öğrenin kliniklerde bi  muayene öğretirken hoca, yapamayıp rezil olacağınızı falan düşünmeyin hemen atlayın siz de yapın muayeneyi yapamazsanız nasıl yapıldığını öğretir hoca.Yapamadığınız şeyleri de söylemekten çekinmeyin özellikle oskültasyonda falan duyamıyorsanız duydum diye sallamayın işin doğrusunu öğrenene kadar biraz çaba sarfedin. Smüle hastaları ciddiye alırsanız (devamsızlık yapmadan geribildirimleri zamanında düzgün yazarak falan) bir sorun yaşamazsınız ancal 3. blok smüle hasta çok etkiliyor ortalama sorununuz olursa dikkat edin.
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2009, 01:23:14 Gönderen: Mevlüt ENGİN »

Çevrimdışı merve

• Kahraman Üye
« Yanıtla #24 : 30 Temmuz 2009, 12:01:18 »
teşekkür ederiz..umarım güzel bi yıl olur..

Çevrimdışı Gökalp

• Kıdemli Üye
    • Amor Vincit Omnia
« Yanıtla #25 : 03 Eylül 2009, 18:02:16 »
Teşekkürler bu güzel öğütler için. Var mı başka öneri* Mesela ilk blok için filan :)
Sıkıldım