Gönderen Konu: A. Başçı- F. Oksel jürisinin soruları  (Okunma sayısı 1309 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Asude Uzdu

• Yeni Üye
  • *
A. Başçı- F. Oksel jürisinin soruları
« : 28 Temmuz 2009, 01:54:42 »
sozlu??fahrettin hoca?? ben ve ev arkadasım kurada da ayrılmadık ve 6.juriyi cektik:)
ben sozluye ikinci gun girenlerdendim,girmez olaydım:P
- hastayı ilkgunden bildikleri için bize anamnez sundurmadılar,bu bizim için bir dezavantajdı tabi ki..
-sadece hastamın dizinden asagısında cok agrısı vardı,bunun ayrıcı tanısını yaptırdı,muayene bulgularımı sordu.
-ödemi renklerine gore ayır bakalım dedi(nefro almadıgım ve derste de böyle birseyi hiç duymadıgım için biraz dusunebilir miyim hocam dedim,ali hoca sen mekanizmaları anlat gerisi gelir dedi sagolsun:)
-..sagkalpyetmezliginde venoz donus bozulur-gollenme olur-mavimtrak olur ozaman derken
-sagkalp yetm. ile ilgili bikac soru sordu.
-glomerulonefritli hasta karsına nasıl gelir dedi(özellikle bi fissur odemi söylememi bekledi)
-otoimmun hepapitler ayırıcı tanısı,antikorları..vs
-sen böyle kolay sorunca biliyorsun sana zor soralım diyerekten lupusta anemi nasıl olur diye sordu
-ali hoca demir eksikligi anemisinde kesin tanıyı tek birşeyle koyarsın o nedir dedi?(demir depoları bostur dedm ustune butun lab bulgularını da saydım ama o an aklındaki cumleyi istiyordu sanırım o da:kemik iligini boyarız demir depolarnda bişey goremeyiz olucak)
-ordan hangi boyayla boyarız dediler(prusya mavisiyle boyarız hemosiderin yeşil gorunur dedim ama fahrettn hoca ehh dedi:)
-bi iki soru daha vardı hatırlayamadım suan

benim sozlumde ali hoca pasifti,daha cok fahrettin hoca sordu,bitek odem sorusunda ali hoca araya girip acıkladı kulakları cınlasın:)..soruları net sormuyorlar,hep acıklamak zorunda kalıyorlar..)(örn: odemi renklerine gore ayır bakalım?? renklerine gore miiiiii????nasıll yaniiiii???dızırt bızırttt...lokal-jeneralize yapsak:P(demedim tabi:)derken ali hoca imdadıma yetişti)

asıl kotu olan sozlu bittikten sonra fahrettin hoca notları söylemek için tek tek yanına cagırdı,bize nasihat verdi...4yıldır ilk defa bu okula geldigime pişman oldum.
   suan gulerek anlatıyorum,cok sukur gectim ama bir de bana sorun:)
   velhasıl bu juride sozlunuz hocanın o gunku ruh durumuna baglı:)ev arkadasım ilk gun girmişti ve inanın biz "aradaki 7 farkı" bulduk:)
     umarım baska bir juriyi cekersiniz:)

dahiliye zor ve guzel bi staj..3yıldır calısmayan da calısıyor,3yıldır calısan da calısıyor,herkes kutuphanede,ama yetmiyor:)
ne kadar cok ogrenirseniz okadar cok işinize yarar,anne baba eş dost konu komsu sorar,cevaplarsınız ve kendinizle gurur duyarsınız:)
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2009, 01:56:25 Gönderen: asuude »

Çevrimdışı Bruce Wayne

• Yönetici
  • Kahraman Üye
  • Görev: Uzm. Dr.
  • Sınıf: Mezun
Ynt: Ynt: Dâhiliye - Sözlü Bilgileri
« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2009, 22:07:42 »
Asuude, hoş geldin ve bilgiler için teşekkür ederim. :)

Çevrimdışı Asude Uzdu

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Ynt: Dâhiliye - Sözlü Bilgileri
« Yanıtla #2 : 29 Temmuz 2009, 21:52:59 »
hoş buldukkk :) yardımcı olcaksa her zaman ;)

Çevrimdışı Bahar

• Kahraman Üye
  • Sınıf: 5
A. Başçı- F. Oksel jürisinin soruları
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2012, 19:19:25 »
Merhaba Arkadaşlar;
Gelecek arkadaşlara yardımcı olması için yazıyorum:

Ben ilk girmiştim. Hastamda MGN'ye bağlı nefrotik sendrom tanısı vardı, progresyon göstermiş. Hastayı veren uzman doktor abla,  hastayı ilk kez siz karşılıyormuşsunuz gibi sadece hastanın anamnezi ve fizik muayenesi ile sunun hastayı dedi. Lab sonuçlarına hiç bakmayın dosyaya zaten bakmayın dedi.

Ortam ise son derece rahattı, benim gibi heyecanlı biri bile rahatlamışsa anlamlıdır diyebilirim  ;D Soruları daha çok A. Başçı sordu, sonlara doğru F. Oksel'den de geldi sorular. Nefrotik sendrom ile ilgili sorular geldi önce:
Hastanın hiç şikayeti olmasa da tedavi- takip gerekir mi? (kardiyovasküler hastalık açısından takip ister malum hiperlipidemi olabilir.)
MGN'ye bağlı nefrotik sendromda neden progresyon olmuş olabilir? (renal ven trombozuna bağlı böbrek yetmezliği)
Ben kalp malp deyince kalp yetmezliğinde ödem neden olur, sirozda neden olur portal hiperansiyonda neden olur kalp yetmezliğinde asit olur mu? diye hızlı sorular geldi. Bu arada da ödem mekanizmalarını anlatmış olduk :)
Nefrotik sendrom etiyolojisi (idiopatik- ki F. Oksel söyledi bile, bir de otoimmun hastalıklar...)

Oradan tipik bağ doku hastalığı olan SLE'ye geldi konu. SLE'nin en ciddi tutulumunu sordu F. Oksel. (SSS) bir de pansitopeni var dedi. Trombositopeni ayırıcı tanısı yaptırdı ITP ile TTP'yi nasıl ayırırsın diye sordu.

Ve bitti :) Dediğim gibi rahat bir sınavdı, çok kafa göz yardım ancak geçtik hepimiz.

Diğer arkadaşlara hatırladığım kadarıyla şunları sormuş: kaşıntı ayırıcı tanısı, ABY- KBY farkları, diyabetin akut komplikasyonları, glomerülonefrit tanımı, böbrek yetmezliği çeşitleri (prerenal, renal, postrenal diye)...

Kolay gelsin :)
Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar özgürce uçabilir. Birini bile kullanamayan toplumlar ise tavuk gibidir.
Tavuklar, önüne atılan bir avuç yemi gagalarken yumurtalarının altından toplandığının farkına bile varmaz.
Charles Darwin

Çevrimdışı Bahar

• Kahraman Üye
  • Sınıf: 5
Ynt: A. Başçı- F. Oksel jürisinin soruları
« Yanıtla #4 : 23 Mart 2012, 19:33:49 »
Bu arada iki gün arasındaki 7 fark görünüyor sanırım :)
Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar özgürce uçabilir. Birini bile kullanamayan toplumlar ise tavuk gibidir.
Tavuklar, önüne atılan bir avuç yemi gagalarken yumurtalarının altından toplandığının farkına bile varmaz.
Charles Darwin